Vstupenky kupujte zde  

Biografie


Aleš Svoboda je stíhací pilot a člen záložního týmu astronautů ESA.

V současnosti létá na nadzvukovém letounu Gripen, ale zkušenosti má i s celou řadou jiných strojů, od větroňů přes vrtulová letadla po proudové bitevníky. Nalétáno má přes 1500 hodin a je držitelem i civilní licence obchodního pilota. V roce 2011 získal 1. místo na MČR v akrobacii kluzáků. Pracuje na 211. taktické letce v Čáslavi, kde je odborníkem na elektronický boj a vzdušné operace taktického letectva.

Účastnil se celé řady mezinárodních leteckých cvičení, absolvoval kariérní kurz u U.S. Air Force a řadu odborných stáží v zahraničí. Slouží jako operační pilot integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO a v roce 2019 byl nasazen v zahraniční operaci při ostraze vzdušného prostoru pobaltských zemí.

V roce 2022 uspěl ve výběrovém řízení Evropské kosmické agentury (ESA), které svým rozsahem představovalo největší výběr astronautů v historii celosvětového kosmického programu. V konkurenci více než 22 000 uchazečů se po rok a půl dlouhém výběrovém procesu stal jedním ze 17 členů ESA Astronaut Class 2022, kde společně s 10 dalšími kolegy tvoří záložní tým astronautů.

Má doktorát v oboru letecké a raketové techniky, rád sportuje a věnuje se přístrojovému potápění.