Vstupenky kupujte zde  

Biografie


TOMÁŠ MOTAL (komiksový scénárista a výtvarník; Česko)


Účast hosta: všechny dnyTomáš Motal se narodil roku 1987 v Olomouci. Vystudovaný umělecký řezbář na Střední škole řezbářské v Tovačově. Absolvent Ateliéru malby Fakulty umění v Ostravě. Paranoidní schizofrenik s řídkými vlasy, zanedbaným chrupem a nadváhou. Se sklonem k návykovým látkám, náchylný k emocionálním výkyvům, se silnou sociální fóbií a smyslem pro nespolečenský humor. Textař a frontman kapely Schwarzprior (album IDDQD 2014), příležitostný herec (Vienna Calling 2018, Morava, krásná zem 3: Genesis 2019) a komiksový tvůrce (KOMIKSOVÁ KYTICE 2016, HRDELNÍ ZLOČINY TIŠNOVA A OKOLÍ 2017, MIDNIGHT IN PRAGUE 2018, TRAUM sezóna 1 2019, TRAUM sezóna 2 2020).

TRAUM je komiksová série žánrově čerpající ze sci-fi, hororu, krimi, noir, černé komedie a satiry. Odehrává se převážně na území východní Evropy a reflektuje historické události postsovětského bloku. Historické skutečnosti rozšiřuje o fiktivní události, skutečné i smyšlené charaktery a fantastické prvky. Všichni napjatě očekávali příchod milénia. V roce 1999 se svět začal ubírat jiným směrem. Globální události změnily svět k nepoznání. Šíří se strach a nejistota, poplašné zprávy o konci světa a nadpřirozených jevech. Nemají však tyto události původ hluboko v minulosti studené války? Příběhy obyčejných lidí, kteří dělají ošklivé věci jiným obyčejným lidem, kteří dělající obyčejnou v práci ve světě, který pomalu umírá. Trochu retro, trochu postapokalyptický, konspirační scifi. Jako kdyby někdo v devadesátkách udělal Akta X, Krajní meze, Příchozí, Potomky lidí, District 9, Breaking Bad, Better Call Saul, Fargo nebo Half Life třeba v Česku.

Jeho výtvarným prostředkem je komiks a z komiksové estetiky vycházející kresby a ilustrace. Tvorbu charakterizuje spletitý myšlenkový narativ, ponurá a mysteriózní atmosféra, černý humor, ironie, špína a industrial. Posedlost bizarností lidského pokolení, brakovým pojetím, ironií, body hororem a white trash estetikou. Hrdiny jsou ztroskotanci, zbloudilé charaktery bez perspektivy.