Vstupenky kupujte zde  

Biografie


Koupit společné foto nebo podpis

JIŘINA BOHDALOVÁ (herečka; Česko)


Účast hosta: sobota 6. dubna 2024Jiřina Bohdalová je jednou z největších a nejoblíbenějších českých hereček. Po obecné škole v Praze na Žižkově absolvovala dívčí reálné gymnázium a po maturitě v roce 1949 nastoupila na tři roky jako učitelka na základní škole v Ostravě. Od dětských let ji lákalo divadlo. Ihned po absolutoriu na DAMU dostala angažmá od Jana Wericha v divadle ABC.

K jejím nejznámějším filmům patří NESMRTELNÁ TETA, FANY, DÁMA NA KOLEJÍCH, BÍLÁ PANÍ, SVĚTÁCI a další. Účinkovala také v řadě televizních seriálů, např. F. L. VĚK, CHALUPÁŘI, CIRKUS HUMBERTO, POJIŠTOVNA ŠTĚSTÍ a nedávno v televizním kriminálně komediálním cyklu Zdenka Zelenky ACH, TY VRAŽDY!

Kromě svých divadelních rolí se objevuje jak v televizi, tak na filmovém plátně. Je výraznou vypravěčkou dětských pohádek a večerníčků. Namluvila tak POHÁDKY OVČÍ BABIČKY, BROUČCI, POHÁDKY Z MECHU A KAPRADÍ, RÁKOSNÍČEK, MALÁ ČARODĚJNICE a další. Ke konci roku 2012 bylo možno její hlas slyšet celkem v 148 dílech různých večerníčků.

Během své kariéry byla oceněna množstvím cen i státních vyznamenání.