Vstupenky kupujte zde  

Biografie


KAREL OSOHA (komiksový scénárista a výtvarník; Česko)

Účast hosta: všechny dny

Karel Osoha je scenárista a ilustrátor, řadí se mezi nejúspěšnější mladé komiksové kreslíře současnosti. Už na studiích se setkal s většími knižními projekty – nejlépe si vedl komiks ČEŠI 1948: JAK SE KSČ CHOPILA MOCI, na němž spolupracoval s historikem Pavlem Kosatíkem (2016). Rok 2018 přinesl hned dvě slibné práce – ilustraci vědeckofantastického románu PRAŠINA od Vojtěcha Matochy a první díl komiksové trilogie NÁVRAT KRÁLE ŠUMAVY na motivy bestselleru Davida Jana Žáka.

Pochází z Prahy. V roce 2018 dokončil studia animace na pražské UMPRUM v Ateliéru televizní a filmové grafiky, ale přesto jeho „největší vášní“ zůstává komiks. Dle svých vlastních slov si na něm pochvaluje, jak komiks umožňuje „bezprostředně zachytit děj“. Už odedávna rozesílal své práce do všech možných sborníků, není tedy divu, že ho brzy začala kontaktovat nakladatelství. Poprvé na sebe upozornil webovým komiksem PLÍČ, který představuje parodii japonských akčních příběhů. Od roku 2009 tvoří vlastní blog.

Přispíval například do VĚJÍŘE – Sborníku české mangy v letech 2011-2015 a do několika čísel komiksů Aargh! a BubbleGun. Podílel se rovněž na přípravě katalogu ke Komiksfestu 2015 a komiksovém zpracování toho nejlepšího z RYCHLÍCH ŠÍPŮ (2018). Najdete ho také v kresbách tří příběhů podle skutečné události, o ženách v ubíjející době totality s názvem TOTÁLNÍ NASAZENÍ (2017). Na podzim 2019 byl přizván na česko-německé komiksové sympozium na zámek Klenová na Klatovsku, kde spolu s dalšími 8 účastníky ztvárnil adaptaci Goethova Fausta.

Osoha si vykreslil také mnohá ocenění – za ČECHY 1948 získal cenu Muriel za nejlepší kresbu (2017) a román PRAŠINA, na kterém se podílel, byl nominován na Magnesii literu v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež (2019). Za obě práce získal také nominaci na Czech Grand Design.