Biografie


JURAJ ČERVENÁK (spisovatel; Slovensko)


Účast hosta: 9.5. na online Comic-Con Prague: Home EditionJuraj Červenák se narodil v roce 1974 v Žiaru nad Hronom. Knižně debutoval v roce 1993 a od té doby vydal více než tři desítky knih. Prosadil se jako autor historické fantasy se slovanskými motivy. Cyklus Černý kněz (na který navazuje volný cyklus Černý Rogan) se odehrává v 9. století v době bojů s Avary a vzniku prvních slovanských knížectví. Dvoudílný román Bivoj zasazuje příběhy Starých pověstí českých do reálného prostoru a kontextu konce 7. století. Trilogie (v přepracovaném a rozšířeném slovenském vydání tetralogie) Bohatýr sleduje osudy hrdinů ruských bylin během výbojů kyjevského knížete Svjatoslava. V samostatném románu z doby bronzové Sekera z bronzu, rouno ze zlata se bájní Argonauti plaví po Dunaji na území dnešního Slovenska. Publikoval povídky a novely v řadě antologií a v časopisech Fantázia, Pevnost a Ikarie. Červenák je také autorem sbírky pohádkových dobrodružných příběhů pro mladší čtenáře Legendy zlatého města.

Autorovým komerčně nejúspěšnějším dílem je cyklus detektivních příběhů Kapitán Stein a Notář Barbarič o vyšetřování zločinů za vlády Rudolfa II. na přelomu 16. a 17. století. V rámci série dosud vyšly romány Mrtvý na Pekelném vrchu (děj se odehrává v Banské Štiavnici), Krev prvorozených (děj se odehrává v Praze), Znamení ohně (Prešporok), Ďábel v zrcadle (Vídeň), Vlk a dýka (hrad na hoře Sitno) a Les přízraků (město Trutnov a Krkonoše).

Je držitelem několika žánrových ocenění, včetně Ceny Fantazie, Ceny za nejlepší fantasy a Ceny Akademie science fiction, fantasy a hororu za nejlepší českou a slovenskou knihu roku. Za román Ďábel v zrcadle získal Cenu Vladimíra Neffa za nejlepší česko-slovenský historický román roku 2016.

V současné době žije ve východoslovenské metropoli Košice, kde pracuje jako spisovatel a publicista na volné noze. Píše zejména historické detektivky - Cyklus Stein a Barbarič se odehrává v Rudolfínské Praze.

web autora