Biografie


Koupit společné foto nebo podpis

JOHN RHYS-DAVIES (Herec; Velká Británie)


John Rhys-Davies je britský herec, dabér, producent a pedagog velšského původu. Od mládí má rád literaturu, která jej nakonec přivedla k divadlu a k herectví. Vystudoval Východoanglickou univerzitu (University of East Anglia), kde spoluzakládal místní Dramatickou společnost. Po studiích vyučoval na střední škole, nakonec se stal učitelem na Královské akademii dramatických umění.
V britské televizi vystupuje pravidelně od počátku 70. let 20. století, první větší úspěch mu přinesla role Naevia Sutoria Macra v britském televizním seriálu Já, Claudius. Velmi známým se také stal díky ztvárnění trpaslíka Gimliho (a Stromovouse) ve filmové trilogii Pán prstenů, Salláha ve filmech o Indianu Jonesovi, prof. Maximilliana Arhura ze seriálu Cesta do neznáma, generála Leonida Pushkina v bondovce Dech života.
Svůj hluboký hlas propůjčil mnoha animovaným (Aquaman, Liga spravedlivých, Aladin a král zlodějů, Fantastická čtyřka, Batman, atd.) i počítačovým postavám (Freelancer, Squadron 42, Risen, Dune 2000, Wing Commander IV, Wing Commander III atd.).