Biografie


Koupit společné foto nebo podpis

RON PERLMAN (Herec; USA)


Účast hosta: pátek 7.2. a sobota 8.2.


Ron Perlman je herec s klasickou hereckou průpravou, která mu zajistila nespočet rolí v divadlech, filmech a televizní produkci. Ronald N. Perlman se narodil 13. dubna 1950 ve čtvrti Washington Heights na Manhattanu v New Yorku.

Perlman měl vždy velkou fanouškovskou základnu. Jednou z jeho prvních rolí byl silný Amoukar, jeden z členů kmene v Oskarem oceněném snímku Jean-Jacquese Annauda BOJ O OHEŇ (1981). Za tuto roli si Perlman vysloužil nominaci na Genie Award. Perlman spolupracoval s Annaudem na snímku JMÉNO RŮŽE, kde ztvárnil roli hrbáče Salvatoreho (1986). Výrazně ale prorazil později, když dostal hlavní roli ušlechtilého člověko-lva Vincenta, protipól Lindy Hamiltonové ve fantasy seriálu KRÁSKA A ZVÍŘE (1987). Tato role mu zajistila nejenom Zlatý globus, ale také novou undergroundovou fanouškovskou základnu. Nakonec byl seriál zrušen po třetí sérii a to krátce poté, co umřela postava Lindy Hamiltonové.

Ron dále trávil čas prací pro televizní produkce a nezávislé filmy. Například jako Angel de la Guardia ve filmovém debutu Guillerma del Tora STROJ ČASU (1993), kde se začalo rodit jejich celoživotní přátelství i spolupráce. Následně získal první hlavní roli jako silák One v surrealistickém snímku Jeana-Pierra Jeuneta MĚSTO ZTRACENÝCH DĚTÍ (1995). První velká role v mainstreamovém snímku přišla, když chtěl Jeunet Perlmana obsadit do role brutálního Johnera v jeho hollywoodské prvotině VETŘELEC: VZKŘÍŠENÍ (1997). Perlman také využil přednosti svého distinktivního hlasu a propůjčil jej v množství animovaných filmů, seriálů a reklam. Je oblíbený také mezi hráči díky práci na sérii Fallout.Netrvalo to dlouho a dostalo se mu celosvětového ohlasu. Stalo se tak v okamžiku, kdy mu jeho přítel Guillermo del Toro pomohl získat hlavní roli ve vysoko rozpočtovém komiksovém snímku HELLBOY (2004). Del Toro bojoval se studiem téměř čtyři roky, protože chtěli do role obsadit více zvučné jméno. Režisér si nakonec prosadil svou. Po téměř 25 letech více i méně obskurních rolí se Perlman stal známým a vyhledávaným hercem. Perlman se zároveň může pochlubit neobvyklou kariérou, během které hrál vše od prehistorické opice až po stárnoucího transsexuála. Díky tomu vždy bude v Hollywoodu raritou.

Mezi jeho další výrazné role patří mazaný Norman Arbuthnot ve filmu POSLEDNÍ SMÍCH (1995), odstřelovač Koulikov ve filmu NEPŘÍTEL PŘED BRANAMI (2001), vůdce upírů Reinhardt ve filmu BLADE II (2002), návrat do role Hellboye ve filmu HELLBOY 2: ZLATÁ ARMÁDA (2008) a vůdce motorkářů Clarence Morrow v populárním seriálu ZÁKON GANGU (2008).

Více informací o našem hostovi se můžete dozvědět na webu našeho partnera ČSFD